Zemřel první řidič automobilu. Příčinou nehody bylo nedodržení povolené rychlosti 15 km/h

[1898]  Světem proletěla smutná zpráva. V Anglii zemřel řidič, který podlehl svým zraněním ze včerejší nehody v londýnské ulici Russel Hill. 

Dne 12. února 1898 se v Londýnské ulici Russel Hill stala automobilová nehoda. Vůz řídil Henry Lindfield, který se z Londýna vracel do Brightonu. V místech, kde je povolená maximální rychlost 15 km/h, ovšem jel rychlostí dvojnásobně vyšší, čímž ztratil kontrolu nad řízení a následně mu také selhaly brzdy. Celá událost pak vedla k nárazu do stromu, po kterém zůstal pan Lindfield v automobilu se zaklíněnou nohou.

Po převozu do nemocnice mu noha bohužel musela být amputována a dnes (13. února 1898) Henry Lindfield na následky pooperačního šoku zemřel. Ve voze jel v osudnou dobu ještě jeho syn, kterého náraz do stromu vymrštil z vozu ven a díky tomu vyvázl z nehody prakticky bez jakéhokoliv zranění.


Mezitím v roce 2018

Ona smutná událost z roku 1898 v současnosti slaví 130. výročí, neboť Henry Lindfield je považován za úplně prvního řidiče, který se stal obětí automobilové nehody (přestože tento případ spíše ukazuje na úroveň tehdejší lékařské péče). O první oběť automobilů jako takových ovšem nešlo. Za tu je považována jistá Mary Wardová, kterou v létě roku 1869 přejel parní vůz při zkušební jízdě.

Dnes jsou zmínky o nehodách v rychlostech pár desítek kilometrů v hodině snad až trochu úsměvné. Za 130 let vývoje totiž auta udělala obrovský posun kupředu, takže i modely typu Fabie zvládnou rozpoznávat překážky a v rychlostech kolem 30 km/h bez problémů automaticky zastaví bez zásahu řidiče. Také naše éra ovšem může časem nabídnout podobný případ, o kterém se bude za 130 let psát – první oběť provozu autonomního vozu. Odhady uvádí, že v důsledku automobilového provozu celkově zahynulo od úplných počátků více než 30 milionů osob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *