Volkswagen Corrado: Elegantní německé kupé na základech Golfu coby nástupce Scirocca

[1988] Automobilka VW připravila zajímavého nástupce modelu Scirocca. Jmenuje se Volkswagen Corrado, má karoserii elegantního kupé a pro začátek disponuje výkonem 160 koní.

Volkswagen představil zajímavou novinku. Stalo se tak na autosalonu v Paříži 1988, kdy se světu poprvé ukázal model Corrado. Technicky vůz vychází z modelu Golf, ovšem má karoserii třídveřového elegantního kupé s interiérem koncepce 2+2 a především řadu technických změn. Německá novinka měří na délku 4048 mm, široká je 1674 mm a vysoká pouhých 1316 mm. Rozvor náprav dosahuje hodnoty 2470 mm. Zajímavostí vnější karoserie je zadní elektricky ovládaný spoiler, který se v rychlostech nad 120 km/h automaticky vysune, čímž dojde ke snížení vztlaku na zadní nápravě až o 64 %.

Interiér je koncipován jako 2+2, tedy zadní sedadla jsou spíše nouzová. Přesto jde o docela praktický automobil, neboť objem zavazadlového prostoru je solidních 300 litrů. Po sklopení zadních opěradel získá posádka prostor o objemu 838 litrů. Samozřejmostí jsou sportovní prvky jako například sedadla s výrazným bočním vedením.

Vzpomínáte? Volkswagen Polo Sprint: Porsche 911 Turbo s karoserií hatchbacku

Pro začátek připravil Volskwagen pro tento model zážehový přeplňovaný motor o objemu 1,8 litru s mechanickým spirálovým dmychadlem označeným jako G60. Tato jednotka celkově nabízí celkově 160 koní a 225 Nm. Akcelerace z nuly na 100 km/h je otázkou pouhých 8,3 s a nejvyšší rychlost nemá daleko k hranici 230 km/h. Motor pohání přední kola přes pětistupňovou manuální převodovku.

Výroba Volkswagenu Corrado odstartovala 1. září 1988, přičemž produkce je umístěna do karosárny Karmann v Osnabrücku.


Mezitím v roce 2018

Corrado sice měl být nástupcem modelu Scirocco, fakticky se ale tyto dva modely vyráběly velmi dlouho současně. Navíc se Scirocco dočkalo i moderní reinkarnace, když v roce 2008 přišla třetí generace vyráběná do roku 2017. Corrado letos slaví třicáté narozeniny, což Volkswagen připomněl na výstavě Bremen Classic Motorshow, bohužel ale v současnosti německá automobilka nějaký podobný vůz v už nabídce nemá.

V dnešní době plné šílenství po všem, co se alespoň vzdáleně podobá crossoverům, Volkswagen auto podobné Corradu asi nepotřebuje. Roli stylového sportovně střiženého hatchbacku převzal nový T-Roc pohybující na pomezí kategorií SUV a kupé. Samotné Corrado se vyváželo také do Ameriky a Kanady. Poslední exemplář byl vyroben 6. července roku 1995. Měl zelenou barvu karoserie a pod kapotou vrcholný šestiválec VR6 o výkonu 190 koní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *