V Číně se zrodila nová automobilka. Prohlédněte si Geely Number One

[1994] V Číně se objevil nový výrobce automobilů. Říká si Geely a jeho úplně první vůz nese příznačné označení Number One. Jak se vám líbí?

V Americe a Evropě mají automobilky velkou tradici, na kterou chtějí navázat také výrobci z Číny. Jeden nový se teď objevil v Číně. Nosí značku Geely a jeho první pokus o stavbu vlastního vozu zatím vypadá spíše komicky. Za pozornost ale určitě stojí i u nás v Evropě.

Důvode je prostý. Přestože u nás jméno Geely zatím nic neznamená, u evropských automobilek se tento začínající výrobce inspiroval ve velkém. Jako technický základ byl použit model Audi 100 vyráběný v Číně společností Hongqi. A protože zakladatel společnosti Geely, pan Li Shufu, má ambice prodávat čínské Mercedesy, osadil na základ Audi novou karoserii designově ve velkém kopírující třídu E.

Vzpomínáte? Mercedes-Benz třídy A přichází. Premiéra se mu ale příliš nepovedla

Za pozornost stojí fakt, že je karoserie vyrobena částečně také z lehkého karbonu. Vzhled vozu ale působí zvláštně, protože Audi 100 je celkově menší než Mercedes-Benz třídy E a tudíž proporce s úzkým rozchodem kol a krátkým rozvorem máprav tomuto „Mercedesu“ příliš nesluší.

Jak to bude se sériovou výrobou, to v tuto chvíli není jisté. Technický základ si totiž Li Shufu musel vzít od nějakého jiného výrobce, protože on sám licenci na výrobu automobilů zatím nevlastní.


Mezitím v roce 2018

Li Shufu za svým snem stavět čínské Mercedesy šel dál, přestože Geely Number One zůstalo u jediného exempláře a výrobu aut nakonec opravdu rozjel. I když na rozdíl od tradičních evropských automobilek začal v tomto odvětví relativně pozdě, rychle si získal renomé a hlavně se mu dařilo svá auta prodávat. Dnes, v roce 2018, se z autora divné kopie Mercedesu-Benz třídy E stal vlastník společnosti, pod kterou spadá kromě jiného také Lotus a především Volvo. To se díky financím od Geely těší v současné době zajímavému prodejnímu úspěchu, který má už brzy korunovat luxusní kupé Polestar 01. Půjde o velmi rychlé, luxusní a hodně drahé hybridní kupé, které se představí letos v Ženevě.

Mimochodem, všímáte si? Tohle super luxusní a moderní auto ponese vlastně stejné označení, jako ta zvláštní kopie, se kterou Geely coby automobilka začínala. No není to kouzelné?

Foto: ChinaCarHistory

1 komentář: „V Číně se zrodila nová automobilka. Prohlédněte si Geely Number One

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *