Opel Maxx 2: Chtěli byste miniaturní čtyřmístný automobil do města?

[1996] Po modelu Maxx představeném minulý rok přichází automobilka Opel s další variantou Maxx 2. Je to malý a velmi moderní čtyřmístný automobil, u kterého ale není jisté, zda se bude vyrábět. 

Automobilka Opel představila na ženevském autosalonu v roce 1995 koncept Maxx, aby o rok později přišla s další variantou pojmenovanou jako Maxx 2. Jedná se o funkční prototyp malého městského automobilu vybaveného celou řadou moderních řešení. O tom, zda se bude vůz vyrábět, ale ještě rozhodnuto nebylo.

Základem Opelu Maxx 2 je karoserie vyrobená z hliníkových profilů. To v praxi přináší nízkou hmotnost a zároveň velmi vysokou pevnost. Automobilka navíc vůz připravila tak, aby bylo snadného jeho karoserii změnit, takže by teoreticky v úvahu připadalo také provedení kabriolet nebo dokonce pick-up. Vůz samotný je velmi malý. Na délku má bez tří centimetrů tři metry, na šířku byste mu naměřili 157 cm, stejně jako na výšku.

Vzpomínáte? Video: Opel Astra má za sebou nárazový test. Výsledek není vůbec špatný

Interiér je především jednoduchý, ale opět zároveň funkční. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, Maxx 2 je čtyřmístné auto, přičemž ve druhé řadě je docela dost prostoru. Důvodem jsou minimalistická přední sedadla, respektive přední lavice s opěradly vytvořenými pouze rámem a sítí. Ty tudíž zabírají jen minimum prostoru. Pro snazší přístup dozadu lze celou přední lavici natočit.

O pohon se stará nový zážehový motor. Jde o litrový tříválec nabízející výkon 50 koní a vrchol točivého momentu 90 Nm. Pohonná jednotka je také velmi lehká, váží pouze 82,5 kg. Rozvody pohání řetěz, kdy se hydraulický mechanismus stará o jeho konstantní napnutí. Parametry této malé jednotky stačí ke zrychlení z nuly na 100 km/h za 12,1 s, nejvyšší rychlost je 151 km/h. Každému je ale asi jasné, že zde jde hlavně o spotřebu. Ta se v průměru pohybuje těsně pod čtyřlitrovou hranicí. Motor je pak doplněn o novou samočinnou převodovku nabízející zároveň možnost manuálního sekvenčního řazení.


Mezitím v roce 2017

Opel Maxx 2 se nakonec do výroby nedostal, přestože šlo bezesporu o zajímavý vůz vybavený zajímavou technikou. Koncepci miniaturního MPV později převzal Peugeot, když v roce 2005 začal vyrábět model 1007. I dnes má Opel ve své nabídce samozřejmě malý čtyřmístný automobil, ale v jeho případě jde o obyčejný klasický hatchback. Jmenuje se Adam, představen byl v roce 2012 a namísto nevšední koncepce jako takové sází především na velké množství barevných variant.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *