Nový československý testovací polygon kousek od Mladé Boleslavi bude brzy dokončen

[1989] Vývoj nových automobilů se neobejde bez důkladného testování. Přesně k tomuto účelu poslouží chystaný testovací polygon umístěný nedaleko Mladé Boleslavi.

Automobil je velice komplexní stroj, který (nejen) před svým uvedením do prodeje potřebuje dlouhé a důkladné testy. Jisté možnosti tu jsou, například na mosteckém okruhu nebo na testovacím polygonu automobilky Tatra, stále to nestačí. Proto se už od sedmdesátých let připravuje stavba nového polygonu v blízkosti Mladé Boleslavi. Konkrétně mezi obcemi Úhelnice, Husí Lhota a Martinovice. Po vleklých problémech se minimálně první část konečně blíží ke svému dokončení.

Konkrétně bude dokončena takzvaná dynamometrická dráha, což je v podstatě tři kilometry dlouhá a osm metrů široká silnice. Původní předpokládané náklady na výstavbu byly 180 milionů korun, nakonec se ale vyšplhaly na více než 221 milionů korun. Ještě zajímavější je ale to, co se bude stavět dále.

Vzpomínáte? Škoda Favorit přichází ve speciální edici Decatop. Těšte se na léto

Areál u obce Úhelnice totiž ve finále rozhodně nebude malý. Kromě téměř dokončené dynamometrické dráhy je v plánu také plocha pro zkoušení stability nebo dráha pro zkoušení životnosti, což je 4300 m dlouhá a 19 m široká silnice. Postupně by měla být vybudována také prudká stoupání, speciální dráhy, terénní dráha, řídicí středisko a tím hlavním nakonec bude rychlostní okruh. Ten má poloměr bezmála 800 m, šířku vozovky 18,25 m a celkovou délku pět kilometrů.

Kdy bude dokončen kompletně celý areál, to je aktuálně ve hvězdách. Jisté je každopádně to, že by se podobná věc například automobilce Škoda určitě hodila.


Mezitím v roce 2018

Původní plány byly hezké, ale nakonec u většiny k realizaci nedošlo. Postavena byla pouze dynamometrická dráha, která v současnosti slouží jako testovací polygon pro nové modely Škoda. Nic dalšího už realizováno nebylo. Stavět se ale brzy začne u Sokolova. Tam má v areálu Velké podkrušnohorské výsypky vzniknout testovací polygon pro automobilku BMW o celkové rozloze 500 hektarů, kde kromě jiného bude také šest kilometrů dlouhý ovál. BMW plánuje kompletní dokončení všech prací do pěti let a počítá s investicí v přepočtu 5,1 miliard korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *