Nástupce Fiatu Uno je tady. Automobilka představila zcela nové Punto

[1993] Fiat představil nástupce modelu Uno. Jmenuje se Punto a do prodeje vstoupí v listopadu s dvojicí čtyřválcových benzinových motorů. 

Úspěšný Fiat Uno má svá nejlepší léta za sebou, takže nastal čas pro nástupce. Ten se jmenuje Punto a vypadá velmi slibně. Oproti Unu je nastupující hatchback větší. Na délku měří 3,8 m, široký je 1,6 m a vysoký 1,45 m. Rozvor nabízí hodnotu 2,45 m. Líbivý kulatý design nemá na svědomí nikdo jiný než známý Giorgetto Giugiaro. Oblé tvary a promyšleně tvarovaná karoserie pak přináší ještě jeden zajímavý detail. Součinitel odporu vzduchu je pouhých 0,31.

Zájemci mohou vybírat mezi variantami Punto 55 a Punto 75. Jak je zvykem, čísla v označení symbolizují výkon motoru. Základem je čtyřválcová jedenáctistovka naladěná na 55 koní, silnější provedení pracuje se čtyřválcem o objemu 1242 cm3. Italští inženýři použili vpředu vzpěry McPherson, vzadu je jednoduchá vlečená náprava. Zatímco u předních kol najdeme kotouče, u těch zadních jsou bubnové brzdy.

Vzpomínáte? Novodobý Fiat Tipo přichází. Má downsizingový motor i virtuální přístrojový štít

Dostupné výbavy zahrnují úrovně S, SX a ELX. V případě základního provedení dostanete plastové nárazníky a spartánský interiér. SX přidá elektricky ovládaná okna nebo otáčkoměr a ELX nabídne lakované nárazníky. Mimochodem, na výběr je čtrnáct barev karoserie. Za příplatek lze pořídit také třeba posilovač řízení.

Punto se představilo jako třídveřový a pětidveřový hatchback a současně jako kabriolet s plátěnou stahovací střechou.


Mezitím v roce 2018

Letos slaví Fiat Punto jubilejní 25 narozeniny, ale to je tak jediná věc, kterou mohou příznivci tohoto modelu oslavovat. Automobilka Fiat totiž nástupce notně přesluhující třetí generace dosud nepředstavila a protože zákazníci už neměli o letitý model dříve označovaný jako Grando Punto, následně jako Punto Evo a nakonec opět jako Punto zájem, výroba byla ukončena. Jestli se někdy dočkáme pokračovatele, to je velmi nejisté, protože zájemcům o malý hatchback Fiat nabídne něco z rodiny 500, případně některý z crossoverů. Shodou škodolibých událostí přišla zpráva o definitivním konci v době, kdy Giorgetto Giugiaro slaví 80. narozeniny. Tento muž  má na svědomí jak vzhled první generace, tak také podobu dosluhujícího třetího vydání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *