Na evropský trh přichází nové Subaru Libero. Má pohon všech kol a odveze až šest lidí

[1984] Subaru Libero se začalo prodávat na evropském trhu. Jde o vůz velmi zajímavé koncepce využívající dokonce také pohon všech kol.

Japonská automobilka Subaru se proslavila zejména tím, že jako první začala prodávat osobní velkosériově vyráběný vůz vybavený přiřaditelným pohonem všech kol. Šlo o model Leone a protože se ukázalo, že je o takový vůz zájem, nabídku dále rozšířila. Na evropský trh proto přichází nový model pojmenovaný jako Libero 4WD (nebo chcete-li E10 4WD, Sumo, Estratto…).

Libero využívá nesmírně zajímavou koncepci. Svým způsobem je to dodávka, ovšem na délku měří pouze 3,4 m, široká je 1,43 m a vysoká 1,87 m. Základem je samonosná karoserie, jenže zřejmě kvůli předpokladu jízdy terénem byl automobil ještě vyztužen žebřinovým rámem. Zadní boční dveře jsou posuvné a interiér šestimístný se sedadly ve třech řadách. Díky propracované variabilitě můžete vytvořit třeba lůžko, na kterém se vyspí dvě dospělé osoby, nebol lze přepravovat věc dlouhou až 2,64 m.

Vzpomínáte? Citroën představil Cruise Crosser. Je to naftový hybrid a má šest kol

Libero dostalo také moderní nezávislé zavěšení obou náprav, kdy vpředu najdeme typ McPherson a vzadu trojúhelníková ramena. Přední náprava využívá dokonce i kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ty zadní jsou pak bubnové. Stále hnaná je zadní náprava, přičemž o pohon se stará litrový tříválec umístěný za zadní nápravou. Jde o řadový motor, který kvůli omezení vibrací dostal vyvažovací hřídel. Maximální výkon je 50 koní. Řidič ovšem může v případě potřeby přiřadit i pohon předních kol. Převodovka je pětistupňová manuální, maximální rychlost je 120 km/h.


Mezitím v roce 2017

Subaru uvádí na evropský trh novou generaci modelu Impreza. Sice jde o hatchback nižší střední třídy, na délku ale přerůstá Libero o celý jeden metr. Odveze ovšem pouze pět lidí a moc dobře se v něm nevyspíte. Nová Impreza nabídne motory o objemu 1,6 l a 2,0 l, kdy výkon toho menšího je 114 k, ten větší pak disponuje maximem 156 k. Pohon všech kol zůstal, protože je ale připravena automatická převodovka, aktuálním řešením je klasická mezinápravová spojka.

1 komentář: „Na evropský trh přichází nové Subaru Libero. Má pohon všech kol a odveze až šest lidí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *