Mercedes-Benz F200 Imagination má vyklápěcí dveře a nemá volant

[1996] Pařížský autosalon se stal dějištěm premiéry velmi zajímavého kupé. Představila se zde totiž studie Mercedes-Benz F200 Imagition, která naznačuje podobu velkého kupé a možnosti moderního řízení takzvaně „po drátě“, tedy bez volantu. 

F200 Imagition vychází z luxusního Mercedesu-Benz třídy S. Na rozdíl od něj ale tento automobil dostal karoserii typu kupé s mnoha zajímavými prvky. Třeba takové boční dveře. Ty se neotevírají do boku, ale vyklápí se vzhůru. To je velmi praktické tehdy, pokud chcete vystupovat ve stísněných prostorách. Stejně tak víko zavazadelníku se pouze nadzvedne a překlopí dopředu. Design ještě navíc podtrhnou děrovaná kola vyrobená z nerezového plechu a v podobném stylu provedená také maska chladiče. Celková aerodynamika této studie je výborná. Součinitel odporu vzduchu má hodnotu pouze 0,28.

To hlavní ale najdete v interiéru. Čtyřmístné kupé totiž nemá volant. Palubní desku tvoří v podstatě pouze displeje, volant a pedály jsou nahrazeny joystickem umístěným uprostřed. Řídit tohle auto mohou oba přední cestující a nemusí si při tom měnit místa. Mercedes zkouší možnosti systému Drive by Wire, kdy řidič v rukách nedrží ovladač mechanicky spojený s přední nápravou. Podobně tomu je třeba u letadel.

Uspořádání interiéru bez volantu má několik výhod. V kabině je více prostoru, řidič je lépe chráněn při nárazu a samotný systém řízení je jednodušší a kompaktnější. Mimochodem auto nemá žádná zpětná zrcátka, ta jsou všechna nahrazena kamerami a displeji v interiéru. Kabina je také krásně prosvětlená díky obrovskému střešnímu sklu, které umí upravovat svou světelnou propustnost


Mezitím v roce 2015

První zákazníci si už mohou opravdu pořídit auto se systémem Drive by Wire. Nejde ale o Mercedes, tuto novinku nasadila automobilka Infiniti do modelu Q50. Klasický volant ovšem zůstal zachován. Mercedes už také do sériové výroby převedl třeba zatmavovací střešní okno a když se podíváme na uspořádání palubky konceptu F200 Imagination a současné třídy S nebo S Coupé, opět uvidíme nemalou podobnost. Prvek děrovaných plechových kol pak Mercedes několikrát zopakoval, třeba naposledy u konceptu Intelligent Aerodynamic Automobile. A stejně tak se několika dalších interpretací dočkala i děrovaná maska chladiče.

2 komentáře: „Mercedes-Benz F200 Imagination má vyklápěcí dveře a nemá volant

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *