Mercedes-Benz CLS Vision: V Německu nachystali nové, velké a stylové kupé

[2003] Mercedes v posledních letech hledá různé skulinky na trhu, díky kterým by mohl oslovit nové zákazníky. Proto vznikají na první pohled možná trochu zvláštní automobily, jakým je i studie Mercedes-Benz CLS Vision. Ta kombinuje luxus, tvary kupé, moderní technologie a dieselový motor. 

Na autosalonu ve Frankfurtu Mercedes ukázal svůj nový koncept CLS Vision. Je to téměř pět metrů dlouhý automobil s výškou 1391 mm, šířkou 1851 mm a rozvorem náprav 2854 mm postavený na kolech o velikosti 19″. Základní koncepce vozu je ale poněkud nezvyklá. Fakticky se totiž jedná o sedan, nicméně tvar střechy, splývavá zadní část i třeba bezrámová okna posouvají CLS směrem ke kategorii kupé.

Interiér je patřičně luxusní, jak se ostatně na Mercedes sluší. Nechybí velké množství airbagů, světlé čalounění a o dostatečný přísun světla do kabiny se stará velké střešní okno. Zavazadlový prostor disponuje objemem 470 litrů.

Vzpomínáte? Mercedes-Benz AAV se ukázal v Detroitu. Těšte se na elektronickou uzávěrku diferenciálů

Jakkoliv vůz vypadá velice dynamicky a dal by se tudíž očekávat pod kapotou nějaký pořádně výkonný benzinový motor, opak je pravdou. Mercedes osadil svůj nový koncept dieselem. Konkrétně najdeme pod kapotou vznětový šestiválec vybavený dvojicí turbodmychadel. Jeho parametry jsou 262 koní a 560 Nm. V kombinaci se sedmistupňovou automatickou převodovkou zrychlí tento luxusní automobil z nuly na 100 km/h za 6,4 s a nejvíce jede obligátních 250 km/h. Spotřeba by se měla bezpečně vejít pod osm litrů. Hnaná je zadní náprava.

Mercedes-Benz CLS Vision nabízí i některé zajímavé moderní technologie. Třeba vzduchový podvozek Airmatic DC, posilovač řízení s proměnným účinkem, automatické natáčení světlometů nebo dokonce i asistenční systémy pro jízdu v kolonách.

Mercedes ve Frankfurtu sledoval reakce na svůj nový koncept a podle nich se automobilka následně rozhodne, zda vůz pustí do sériové výroby.

Mezitím v roce 2017

Mercedes nakonec sériovou výrobu konceptu CLS Vision opravdu spustil, čímž v podstatě založil kategorii čtyřdveřových kupé, která je v dnešní době už poněkud zprofanovaná, protože se sem chtějí řadit i celkem běžné sedany typu Renaultu Mégane. První generace C219 se vyráběla od roku 2004 do roku 2010, ta druhá (C218) začala sjíždět z výrobní linky v roce 2011 a o rok později Mercedes představil dokonce i provedení s karoserií kombi. Na aktuálním autosalonu v Los Angeles byla představena nejnovější třetí generace, která technicky vychází z třídy E. Vůz už nabízí všechno možné od skvělých adaptivních světel až po asistované řízení, kdy auto řídí zcela samo.

 

1 komentář: „Mercedes-Benz CLS Vision: V Německu nachystali nové, velké a stylové kupé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *