Korejci začali vyrábět svůj nový moderní liftback. Jmenuje se Hyundai Pony

[1976] Po premiéře, která proběhla minulý rok, začala mladá korejská automobilka vyrábět svůj první automobil. Má karoserii liftback a jmenuje se Hyundai Pony. 

Hyundai je velmi mladá automobilka. Oficiálně byla založena v roce 1967, o rok později dokončila svůj závod v Ulsanu a následně začala v licenci vyrábět modely Crotina a Taunus značky Ford. Jenže to nebyl výrobní program, jež by Hyundai chtěl dlouhodobě držet, proto byl vyvinut zcela nový automobil. Ten má na svědomí zejména pětice britských inženýrů, kdy vše vedl bývalý ředitel Austin Motors a British Leyland. O design se postaral slavný Giorgetto Giugiaro. Výsledek práce všech těchto pánů byl představen v roce 1975, aktuálně vstupuje novinka pojmenovaná jako Pony do výroby.

Hyundai Pony je vůz složený ze v současnosti dostupné techniky, takže mnoho základních dílů včetně třeba motorů pochází od automobilky Mitsubishi. Některé díly na podvozku pro změnu daroval Ford Cortina. Také proto nový automobil využívá koncepci s motorem uloženým vpředu podélně a pohon zadní nápravy. Základní varianta pracuje s motorem o objemu 1,2 litru (55 koní), zájemci si ale mohou pořídit také silnější agregát o objemu 1,4 litru naladěný na 68 koní.

Vzpomínáte? Hyundai HCD-III: Stylový design, pohon všech kol, 240 koní a nebe nad hlavou

Moderně tvarovaná karoserie dostala dva páry bočních dveří a výklopnou zadní stěnu, což usnadňuje ukládání věcí do zavazadlového prostoru. Na délku Hyundai Pony těsně přesahuje čtyři metry, široký je 1566 mm a vysoký 1355 mm. Hmotnost vozu je zhruba 900 kg, takže jde o velmi lehký automobil. Uvidíme, jak se této novince bude dařit. V Evropě má mnoho těžkých konkurentů třeba v podobě Volkswagenu Passat, který vypadá velmi podobně. Důvod je prostý, o design Passatu se také postaralo studio Italdesign.


Mezitím v roce 2017

Hyundai Pony se nakonec stal velmi úspěšným modelem této automobilky, který se postupně času začal vyvážet kromě jiného také do Evropy a který se dočkal řady dalších variant (kombi, třídveřová karoserie nebo pick-up). Z dnešního pohledu je ale zajímavá zejména skutečnost, že Hyundai aktuálně začal v Nošovicích vyrábět model i30 Fastback, což je v podstatě přímý nástupce původního Pony opět s karoserií liftback. Samozřejmě pohon zadních kol je minulostí, ale třeba taková velikost motorů se moc nezměnila. Zájemci mají k dispozici zážehový tříválec o objemu jednoho litru nebo přeplňovanou čtrnáctistovku. K dispozici bude nakonec také diesel.

2 komentáře: „Korejci začali vyrábět svůj nový moderní liftback. Jmenuje se Hyundai Pony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *