Isdera Commendatore 112i: Neuvěřitelný supersport s motorem Mercedes-Benz 6.0 V12

[1993] Malá německá společnost Isdera představila nový supersport Commendatore 112i. Je velmi lehký, využívá moderní techniku a výkonný šestilitrový dvanáctiválec Mercedes.

Isdera vznikla v Německu coby malá společnost zaměřená na ručně stavěné sportovní vozy. Z minulosti známe například model Imperator 108i, teď přichází větší, výkonnější a modernější sourozenec Commendatore 112i. Novinku má opět na svědomí Eberhard Schulz a vývoj trval pět let. Výsledek vám vezme dech.

Commendatore 112i je velice nízký automobil s propracovanou aerodynamikou, která navíc obsahuje aktivní prvky, jako je třeba aerodynamická brzda. Vůz využívá techniku Mercedes, ale některé díly mají původ u Porsche. Třeba světlomety si sem našly cestu z Porsche 968. Zaujmou také vzhůru výklopné dveře a masivní prahy, kde jsou ukryty palivové nádrže.

Vzpomínáte? Mercedes-Benz C112: Německý zázrak techniky, který se ale vyrábět nebude

Pohon má na starost šestilitrový dvanáctiválec od Mercedesu. Jeho výkon je 408 koní. Motor pohání přes manuální převodovku Porsche kola zadní nápravy. Zrychlení z nuly na 100 km/h zabere 4,7 s, nejvyšší rychlost je 343 km/h. Jednu z největších zajímavostí modelu Commendatore 112i tvoří aktivní podvozek, který se dokáže v závislosti na rychlosti snížit. Cena jednoho exempláře je astronomických 450 tisíc dolarů.


Mezitím v roce 2018

Isdera Commendatore se nedočkala příliš velkého úspěchu. Německá společnost zkrachovala ještě před tím, než byla naplno rozběhnuta výroba. Dnes se ale tohle jméno objevuje znovu. Značku Isdera nedávno koupila společnost z Hong Kongu, která už stihla představit crossover EX5. Na aktuálním autosalonu v Peking je pak k vidění nové Commendatore GT. To si z původní verze zachovalo nízkou siluetu a vzhůru výklopné dveře, ale to je všechno.

Poctivý dvanáctiválec nahradila dvojice elektromotorů s celkovým výkonem 845 koní. Jak je tomu zvykem, nastupující Commendatore je rychlejší než jeho předchůdce, při sprintu z nuly na 100 km/h činí rozdíl rovnou sekundu. Maximální rychlost elektrické novinky je ale pouze 250 km/h. Staré a nové Commendatore pak mají společnou ještě jednu věc, a sice malosériovou výrobu. Ani tentokrát nepůjde o žádnou velkou produkci, vzniknou pouze dva exempláře.

1 komentář: „Isdera Commendatore 112i: Neuvěřitelný supersport s motorem Mercedes-Benz 6.0 V12

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *