Ghia Barchetta: Převlečený Ford Fiesta má po premiéře, do výroby se ale nedostane

[1983] I když se to možná na první pohled nezdá, Ghia Barchetta je opravdu Ford Fiesta s novou karoserií. Atraktivní dvoumístný roadster se ale do výroby téměř jistě nepodívá.

Společnost Ghia spadající pod křídla automobilky Ford představila už mnoho zajímavých konceptů. Jedním z nich je i model Barchetta coby velmi malý dvoumístný roadster. Přesně řečeno se jedná o vůz dlouhý pouhých 3,5 m, široký 1,55 m a vysoký 1,2 m, přičemž rozvor náprav má hodnotu 2,29 m. Ghia Barchetta je zkrátka hodně malý automobil určený pro zájemce o zábavné řízení, kteří za svůj vůz nechtějí utratit velké peníze.

Jako základ posloužil Ford Fiesta XR2. Barchetta tedy používá zážehovou šestnáctistovku o výkonu 86 koní uloženou vpředu napříč pohánějící kola přední nápravy. Převodovka je čtyřstupňová manuální a zrychlení z nuly na 100 km/h trvá přibližně deset sekund. Ve srovnání se základním hatchbackem dostala tato novinka také například hodně skloněné čelní sklo (v úhlu 60°), plastové nárazníky, integrované světlomety, brzdy s posilovačem nebo kola o velikosti 13″. Střecha je látková a ukládá se do prostoru za sedadla. Vzadu pak najdeme ještě poměrně velký zavazadelník.

Vzpomínáte? Volvo 480 ES přichází také jako kabriolet. Dočkáme se sériové výroby?

Ghia Barchetta vypadá opravdu slibně, jenže hned po premiéře bylo oznámeno, že se roadster odvozený od Fordu Fiesta výroby nejspíš vůbec nedočká. Podle tiskové zprávy je hlavním účelem tohoto konceptu ukázat schopnost automobilky postavit cenově dostupný a zábavný dvoumístný vůz používající moderní koncepci s pohonem předních kol.

Mezitím v roce 2017

Na český trh dorazila nová, v pořadí sedmá generace Fordu Fiesta. Její délka už překročila čtyřmetrovou hranici a výbava může zahrnovat prvky, o kterých se začátkem osmdesátých let zákazníkům ani nesnilo. K dispozici je třeba automatické přepínání dálkových světel, hlídání mrtvého úhlu, čtení značek nebo hlídání jízdních pruhů. Ford také připravil hned několik verzí, kdy kromě těch základních přijde také luxusní varianta Vignale nebo „terénní“ Active. Žádný roadster odvozený od tohoto modelu se ale ani v této nové generaci nekoná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *