Elektrický nákladní vůz přichází. Je to Avia A-31 s elektromotorem z tramvaje

[1991] Vypadá to, že se elektrický pohon dříve či později opravdu ve větší míře dostane také na silnice. A kromě osobních ho budou používat i nákladní auta, jak dokazuje elektrická Avia A-31.

Elektrická Avia zatím není projektem určeným pro sériovou výrobu, ale ukázkou toho, co všechno je možné. Vůz vznikl v ČSAO Praha 8, kde inženýr Jasoň Hampl vzal s několika spolupracovníky klasickou Avii A-31, u které vyměnil vznětový motor za elektromotor původem z tramvaje.

Součástí přestavby je rovněž instalace akumulátorů. Ty jsou typu Ni-Cd a jejich kapacita vystačí na ujetí 70 km v městském provozu, kam je tento vůz určen především. Výkon elektrického motoru stačí k rozjetí elektrické Avie až na 90 km/h, běžná cestovní rychlost je ovšem 60 km/h. Avia používá také vestavěnou nabíječku. Díky ní lze baterie dobíjet z klasické 380 V sítě. Vůz se dobije přes noc, popřípadě lze k dobíjení využít ještě přestávky pro nakládku a vykládku. Avia v této úpravě odveze 1,5 tuny těžký náklad.

Vzpomínáte? Avia A15: Československé národní hospodářství je zachráněno

Největší výhodou je přirozeně nulová produkce emisí a zároveň minimální hluk. Zda se ale elektrická Avia A-31 dostane opravdu do sériové výroby, to záleží na zájmu zákazníků.


Mezitím v roce 2017

Elektrická Avia A-31 se do výroby nedostala, v menší míře vznikala elektrická Avia o více než deset let později v rámci spolupráce s americkou společností Smith. Vizi elektricky poháněných nákladních automobilů aktuálně oživil Elon Musk, když Tesla konečně po několika odkladech představila model Semi. V tomto případě se jedná o elektrický tahač. Jeho baterie údajně zajistí dojezd na dálnici minimálně 800 km a navíc má jít o velmi rychlý automobil. Tahač samotný zvládne akceleraci z nuly na 100 km/h za necelých šest sekund, při plném zatížení i s návěsem (36 tun) to má být 20 sekund. Zatím je model Semi v podstatě pouze koncept, protože výroba byla ohlášena až na rok 2019.

1 komentář: „Elektrický nákladní vůz přichází. Je to Avia A-31 s elektromotorem z tramvaje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *