De Rooy vyrazil na Dakar s dvoukabinovým monstrem DAF o výkonu 800 koní

[1984] Další ročník dakarské rallye odstartoval. Kromě stovek jiných závodníků se na trať postavil také de Rooy s monstrózním truckem, který má dvě kabiny.

Nizozemský závodník odstartoval do závodu se speciálem DAF 3300 4×4, který už na pohled přitahuje velkou pozornost. Má totiž dvě kabiny. Používá se ale pouze jedna, ta druhá je zde na parádu tak, aby vůz budil patřičný zájem. Zároveň demonstruje ještě jednu velmi důležitou skutečnost. Tenhle DAF má totiž dva motory.

Nizozemci svůj speciál postavily tak, že přední motor pohání zadní nápravu a zadní motor pohání tu přední. Filozofie tohoto uspořádání je prostá. Když odejde jeden motor, pořád bude v autě druhá jednotka, která může vůz pohánět. Navíc dva motory znamenají dvakrát vyšší výkon. Každý z motorů má 400 koní, takže dohromady tento speciál disponuje výkonem 800 koní.

Vzpomínáte? Dakar se blíží! S čím vyrazí do slavné soutěže automobilka Citroën?

De Rooy financuje svou účast z vlastních prostředků, protože jde o vlastníka poměrně velké dopravní společnosti. Nemalý podíl na startu speciálu schopného uhánět po pouštích má ale také samotná továrna. Proto na autě najdeme loga DAF Trucks.

Uvidíme, jak se dvoukabinovému speciálu povede. Konkurence je totiž těžká. Do závodu vyrazily i kamiony Mercedes 4×4, MAN 6×6, Unimog 4×4, Iveco nebo Astra.


Mezitím v roce 2018

De Rooy je jméno, které k Dakaru tradičně patří, na startu jubilejního čtyřicátého ročníku se ale neobjevilo. Tento jezdec byl totiž natolik naštvaný na loňskou organizačně nepodařenou rally, že letos vyrazil na Africa Eco Race a dakarské rally se vůbec neúčastní. Automobily Iveco týmu De Rooy ovšem ve startovní listině nechybí a stejně tak nechybí ani DAF. Konkurencí je tradičně tým Kamaz, ale také Tatra nebo Liaz. Uvidíme, jak celý letošní ročník dopadne. Po druhé etapě vedl Kamaz následovaný Tatrou a Ivecem.

3 komentáře: „De Rooy vyrazil na Dakar s dvoukabinovým monstrem DAF o výkonu 800 koní

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *