Dakar se blíží! S čím vyrazí do slavné soutěže automobilka Citroën?

[1994] Další ročník slavné dakarské rallye se nezadržitelně blíží. Pojďme se podívat na to, s čím na Dakar vyrazí automobilka Citroën.

Rallye Paříž – Dakar je nejnáročnější automobilová soutěž s dlouhou tradicí, která je velmi atraktivní jak pro různé dobrodruhy, tak pro velké automobilky. Mezi ty úspěšnější patří rozhodně značka Citroën. Ta si pro nadcházející ročník připravila nový speciál vycházející z již odzkoušených závodních vozů. Automobil nese označení ZX Rallye-Raid Evolution a jeho technika je vskutku zajímavá.

Základem karoserie je trubková konstrukce, přičemž karoserie samotná je vyrobená z kevlaru a uhlíkových vláken. To zajistí patřičně nízkou hmotnost. Citroën zvolil koncepci dvoudveřového kupé, která model ZX připomíná jen náznaky, což je ovšem celkem běžné. Vůz pohání přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2499 cm3. Přeplňování má na starost turbodmychadlo Garret, elektronické vstřikování obstarala pro změnu společnost Magneti-Marelli. Maximální výkon je 340 koní a motor je schopný se vytočit až na 7300 ot./min.

Vzpomínáte? De Rooy vyrazil na Dakar s dvoukabinovým monstrem DAF o výkonu 800 koní

Převodovka je sedmistupňová vybavená dvoukotočovou spojkou a poháněna jsou všechna čtyři kola. Patřičně ostré jsou samozřejmě také brzdy využívající ventilované kotouče na obou nápravách. Průměr těch předních je 355 mm, vzadu najdeme kotouče o velikosti 315 mm. Pneumatiky dodává Michelin, na přední nápravě je jejich velikost 18″, vzadu o dva palce méně.

Tento speciál má za úkol navázat na předchozí úspěchy francouzské automobilky ve vytrvalostních soutěží. Uvidíme, jak se mu povede.


Mezitím v roce 2017

Citroën už na tratích dakarské rallye nevídáme, ale za to se této slavné soutěže účastní druhá značka koncernu PSA, a sice Peugeot. A to velmi úspěšně, když jeho jezdci dokázali zvítězit v letech 2016 a 2017. Pro nadcházející ročník 2018 Peugeot nasadí dále vylepšený vůz a jezdeckou sestavu snů (Peterhansel, Loeb, Sainz a Despres). Velmi silným soupeřem ovšem bude tovární tým Mini, který si připravil hned sedm aut. Čtyři budou klasické speciály s pohonem všech kol, tři jsou ovšem zcela nové buginy s pohonem zadní nápravy. Současné speciály určené pro Dakar také disponují výkonem 340 koní, ten má ovšem na svědomí vznětový šestiválec.

 

1 komentář: „Dakar se blíží! S čím vyrazí do slavné soutěže automobilka Citroën?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *