Colani Truck 2001: Budou takto vypadat tahače 21. století?

[1978] Designér Luigi Colani ukázal svou představu toho, jak by mohl vypadat tahač 21. století. Futuristicky řešený automobil přináší hned několik výhod. 

Stejně jako osobní automobily, také ty nákladní se vyvíjejí velmi rychle a lze předpokládat, že se jejich podoba časem výrazně změní. Kam až by takový vývoj mohl dospět, to na svém konceptu Truck 2001 představil designér Luigi Colani. Vůz velmi nevšedních tvarů přináší celou řadu výhod.

Technický základ tohoto stroje pochází od automobilky Mercedes-Benz, celá nástavba je ale výrazně jiná. Její tvary jsou určeny do značené míry aerodynamikou a opravdu fungují. Výsledný součinitel odporu vzduchu je totiž výborných 0,4, tedy přibližně o čtvrtinu nižší oproti klasickým tahačům.

Vzpomínáte? Elektrický nákladní vůz přichází. Je to Avia A-31 s elektromotorem z tramvaje

Tahač Colani nabízí pozici řidiče uprostřed, v podstatě nemá zpětná zrcátka a pokud řidič chce nastoupit (nebo vystoupit), je potřeba kabinu posunout do zvýšené polohy. Za pozornost pak stojí také rotační stěrače umístěné na kruhovém čelním skle, které z dálky připomínají znak automobilky Mercedes-Benz.


Mezitím v roce 2018

Zatím asi nejdivočejší tahač 21. století představila Tesla, jenže její model Semi se ještě sériově nevyrábí a je velkou otázkou, jestli se vůbec někdy vyrábět začne. Pořád to ale není nic proti tomu, co aktuálně představilo Volvo. To totiž do budoucna počítá s vizí, kterou si zřejmě Luigi Colani ve své době nedovedl představit ani ve snu. Klasické tahače by mohly nahradit jakési autonomně řízené stroje, které vůbec nebudou mít kabinu.

Koncept automobilky Volvo počítá samozřejmě s elektrickým pohonem a s plně autonomním řízením, kdy veškeré stroje budou přesně znát svou polohu a budou schopné přesně monitorovat okolí. Tahač bez kabiny je údajně kompatibilní se stávajícími přívěsy a je určen tam, kde tahače jezdí v pravidelných intervalech po krátkých trasách. V běžném provozu takovou věc asi jen tak neuvidíme, nicméně v nějakých uzavřených areálech by se něco takového mohlo objevit celkem rychle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *